Rower stacjonarny – rodzaje i cechy charakterystyczne urządzenia

Posted on

Sprzęt sportowy wykorzystywany zarówno w miejscach publicznych takich, jak siłownie, kluby fitness czy szkolne sale gimnastyczne oraz użytkowny w domu to bardzo przydatne przedmioty, które znacznie uatrakcyjniają sport, jak również wspomagają osiąganie założonego efektu. Jednym z popularnych urządzeń, które pomaga budować sylwetkę, jak również rozwijać wydolność czy wytrzymałość jest rower stacjonarny. Czym charakteryzuje się wspomniany sprzęt? Jak wybrać odpowiedni rowerek do indywidualnego treningu?

Rowerek stacjonarny – cechy szczególne i charakterystyka

Rowerek to urządzenie, którego zaletą jest możliwość pedałowania niezależnie od pogody oraz panujących warunków na zewnątrz. Mechanizm ten wykorzystuje różnego rodzaju systemy, dlatego też można wyróżnić kilka rodzajów i typów produktów. Wśród najbardziej popularnych znajdują się rowerki magnetyczne oraz mechaniczne. Czym one się różnią? Jakie posiadają cechy charakterystyczne?

Rower stacjonarny magnetyczny to urządzenie o zaawansowanej budowie oraz technologii. Najczęściej wybierane do profesjonalnych klubów sportowych, posiadające nieco wyższą cenę niż standardowe sprzęty mechaniczne. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie pola magnetycznego do regulacji siły, oporu i innych parametrów mechanizmu. Rower ten jest cichy i stwarza wielki komfort treningu

Mechaniczny rower stacjonarny ceniony jest za prostotę konstrukcji oraz łatwość wykonywania na nim różnorodnych ćwiczeń. Rower napędzany siłą własnych mięśni. Opór i inne regulacje ustawiane są na podstawie fizycznego tarcia koła sprzętu.

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest przede wszystkim od własnych preferencji, możliwości i indywidualnych przekonań.

Funkcje rowerka stacjonarnego

Rower stacjonarny (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-Cardio_Rowery-treningowe-1027.html), niezależnie od swoje konstrukcji oraz budowy – poziomy, pionowy, spinningowy – to urządzenie, które posiada wiele funkcji. Bardziej zaawansowane modele charakteryzują się jeszcze większą innowacją technologiczną co usprawnia i jednocześnie uatrakcyjnia przebieg treningu. Do najbardziej znanych i popularnych opcji niemalże każdego roweru stacjonarnego należą:

  • regulacja wysokości siodełka,
  • regulacja kierownicy – oparcia,
  • możliwość ustawienia oporu – jazda pod górkę,
  • widoczny wyświetlacz,
  • możliwość wykonywania pomiarów – tętno, pomiar prędkości, odczyt ilości przebytych kilometrów czy spalonych kalorii,
  • indywidualne dopasowanie treningu na masy ciała, wieku, płci czy zamierzonych efektów, 
  • wiele innych.

Wiele modeli posiada dodatkowe akcesoria oraz funkcje, dzięki którym w prosty, wygodny i komfortowy sposób możliwe jest transportowanie, przechowywanie i korzystanie ze sprzętu.

Sport - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com